Podczas jazdy na rowerze nasz ciężar ciała opiera się na trzech punktach podparcia - kierownicy, pedałach oraz siodełku. Jakość wykonania tego ostatniego elementu ma największy wpływ na komfort jazdy.

Odpowiednio dobrane siodło pozwala na pokonywanie kolejnych kilometrów bez bólu i nieprzyjemnego ucisku.

Dobór siodełka jest zależny przede wszystkim od naszej anatomii. Liczy się tutaj nie tylko płeć, ale również indywidualna budowa ciała. Podczas sporadycznych i krótkich wycieczek dobór idealnego siodełka jest problemem drugorzędnym. Musimy jednak na nie zwrócić uwagę jeśli jeĽdzimy często i dużo, wtedy inwestycja w dobre siodło okaże się zbawienna.

Siedząc na siodle nasz punkt podparcia opiera się na dwóch kościach kulszowych, które są położone symetrycznie względem siebie. U każdego występują różnice w ułożeniu tych kości, dlatego dobór siodełka jest sprawą indywidualną. Najprościej jest to sprawdzić przejeżdżając na danym modelu minimum 2 godziny. Wtedy możemy cokolwiek powiedzieć o jego przydatności.

Przede wszystkim, markowe siodełko nie może być tanie. Modele za 20-30 zł na pewno s± atrakcyjne cenowo, ale jakość materiału w nich użytego sprawi, że już po kilku jazdach zużyje się on w znacznym stopniu. Na dobrej jakości siodełko musimy wydać minimum 80-200 zł.

W każdym wypadku nasze ciało musi przejść pewien okres czasu, poprzez który "dopasuje" się do danego siodełka. Nowe siodło musi zostać sprawdzone na kilku pojedynczych treningach, dopiero po tym okresie możemy powiedzieć, że dopasowaliśmy się do niego.

Nim zaczniemy ustawiać siodełko warto zastanowić się nad jego kupnem. A raczej nad wymian±, bo siodełko dostaje się obligatoryjnie przy rowerze.

Z reguły sprzedawcy s± bardzo mili i uprzejmi - możesz sobie wszystko wymienić w kupowanym rowerze - koła, korby, kierownicę, cały osprzęt, ale najważniejszego elementu nie jesteś w stanie wypróbować przed wymianą!

Jedynymi sklepami gdzie można wypróbować siodełka to sklepy partnerski PRO Comfort. Ich listę znajdziesz tutaj:

Co zatem jest ważne przy wyborze siodełka?


Ważne są kości! Kości kulszowe oczywiście s± obiektem naszego zainteresowania a dokładniej guzy kości kulszowej. Gdy się siedzi, to miednica opiera się właśnie na nich. Rozstaw guzów kości kulszowej będzie wyznaczał szerokość siodełka. Jak zmierzyć ich rozstaw? Można usiąść na piasku, na kartce, etc. Sposobów jest wiele...

Ten orientacyjny pomiar pozwoli nam określić, które z siodełek PRO Comfort będzie dla nas najbardziej odpowiednie te o szerokości 21 cm - seria 412,312 i 212 czy te o szerokości 24 cm - seria 512.

Siodełka PRO Comfort zostały zaprojektowane dla każdego z rozstawów kości kulszowych - tych przeciętnych tzn. z zakresu od 1 do 19 cm!

Po wybraniu wielkości siedziska czas na określenie wysokości jego podparcia.

W tym przypadku decyduje styl jazdy: sportowy to podparcie o wysokości 36mm tj. podpora P36, sportowo-rekreacyjny to podparcie o wysokości 40mm -P40 a ci z Państwa którzy jeżdżą na rowerze rekreacyjnie, w wyprostowanej pozycji powinni wybrać podporę o wysokości 44mm - P44.

Po wybraniu odpowiedniej szerokości siodełka i wysokości podpory czas na ustawienie siodełka w jarzemku na sztycy podsiodłowej. Jest to szczególnie ważne bo znalezienie właściwego kąta pochylenia decyduje o uzyskaniu pełnego komfortu podczas jazdy.

Można próbować znaleĽć ten właściwy k±t "na sucho" - w tym celu można położyć siodełko na np. twardym krześle i usiąść na nim. Pochylalaj±c lub odchylając się można orientacyjnie określić właściwe pochylenie siodełka.

Kolejnym, niezmiernie ważnym elementem decyduj±cym o komforcie jazdy jest umieszczenie siodełka na odpowiedniej wysokości tj. takiej przy której siedząc na siodełku możemy dotknąć całymi stopami lub palcami podłoża. W trakcie pedałowania noga nie powinna być całkowicie prostowana - jej maksymalne wyprostowanie nie może tworzyć linii prostej!

Od siodełka zależy bardzo wiele. Prawidłowo ustawione siodełko zapobiega bólom kolan (z przodu, boku i z tyłu), bólom barków, bólom szyi, bólom krzyża, bólom nadgarstków i drętwieniu palców rąk.stat4u